• Tymianek liść 100 g DeliFOOD

Symbol: tym-lis-100g

Tymianek (inaczej macierzanka) to roślina przyprawowa i lecznicza, znana już w czasach starożytnych. Świetnie komponuje się z mięsem, nabiałem i makaronami. Może być aromatycznym dodatkiem do pizzy. Z uwagi na działanie bakteriobójcze, tymianek wykorzystuje się również pomocniczo w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych, oraz problemów trawiennych. Zawarte w nim olejki eteryczne stanowią składnik wielu past do zębów i płynów do dezynfekcji jamy ustnej.

4.46
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu do 2 dni roboczych
Cena przesyłki 11
Paczkomaty InPost 11
KURIER: DPD/FEDEX/InPost 15
KURIER Poczty Polskiej - 48h 17
KURIER Poczty Polskiej - 48h (Pobranie) 18
Dostępność Duża dostępność
Waga 0.15 kg

Zamówienie telefoniczne: 505489749

Tymianek - charakterystyka zioła

Jest to zioło o charakterystycznym gorzkawym smaku, chętnie stosowane do przyprawiania wielu potraw, szczególnie potraw mięsnych, a ponadto potraw z warzyw strączkowych, serów i ryb. Ze względu na jego wartości zdrowotne, warto hodować tymianek na parapecie, w kuchni, lub na balkonie.

Tymianek jest skarbnicą substancji czynnych takich jak: olejki eteryczne,związki garbnikowe, kwasy polifenolowe, flawonoidy i saponiny. Znajdziemy w nim również wartościowe dla naszego minerały (potas, wapń,fosfor, magnez),  witaminę C oraz witaminy z grupy B. Co ważne, skład chemiczny ziela tymianku może się różnić, a ma na to wpływ kilka czynników: pochodzenie, termin zbioru, warunki suszenia, oraz przechowywania surowca.

Roślina ta wykazuje  działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne, a ponadto łagodzi podrażnienia i skutecznie pozbywa się wzdęć.Tymianek w postaci syropów i naparów jest niezastąpiony przy infekcjach gardła, migdałków i jamy ustnej. Ma działanie rozkurczowe, jest też dobrym środkiem na kaszel. Z uwagi na właściwości łagodzące, stosuje się go również wspomagająco w zaburzeniach czynności układu pokarmowego.

Świeży tymianek to jedna z najlepszych roślin o właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki zawartości flawonoidów wykazuje działanie przeciwzapalnie i moczopędnie. Pomocniczo można go stosować w celu obniżania ciśnienia tętniczego krwi.

Zioło ma ponadto zastosowanie w kosmetyce, w szczególności w preparatach przeciwtrądzikowych.

Skład: liść tymianku

Stosowanie tymianku

Tymianek może być dodatkiem do różnych mięs, zup (szczególnie z warzywami strączkowymi), bulionów, pasztetów i farszów, grzybów, ryb, smażonej wątróbki, sosów, oraz potraw z ziemniaków, w tym sałatek ziemniaczanych. Listki, albo całe gałązki tymianku mogą służyć do ozdabiania sałatek. Ponadto, dodany do różnych warzyw np. cebuli, ogórków, pomidorów, brokułów, czy zielonej fasoli, nadaje im specyficznego smaku. Dobrze smakuje w towarzystwie różnego rodzaju serów, oraz potraw z roślin strączkowych. Macierzankę wykorzystuje się do picia. Można przygotować z niej syrop, dodać do wina lub nalewki. Napar z tymianku stosowany jest do domowych inhalacji, oraz płukanek do włosów.

 

Przeciwwskazania

Mielony tymianek stosowany jako przyprawa jest bezpieczny dla zdrowia i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Niewielkie jego ilości mogą być podawane już po 1 roku życia. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania go przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Warto jednak wiedzieć, że z uwagi na zawartość w tymianku olejków eterycznych, których jednym ze składników jest tymol, należy zachować szczególną ostrożność podczas aromaterapii,  ponieważ inhalacje z dodatkiem zbyt dużej ilości tej substancji mogą wywoływać skutki uboczne takie jak: nudności, wymioty, bóle głowy. Zatem aromoterapia nie jest zalecana w przypadku kobiet w ciąży i dzieci przed osiągnięciem 6 roku życia. Natomiast, w przypadku preparatów farmakologicznych z dodatkiem tymianku, zawsze należy zapoznać się z zaleceniami wskazanymi na opakowaniu przez producenta.

Dodatkowe informacje

Jak już wspomniano wyżej, tymianek zawiera olejki eteryczne, m.in. tymol. Jest to związek chemiczny, należący do terpenów, który spożyty w większych ilościach może być trujący. 

Tymianku nie powinno się łączyć z majerankiem, z koperkiem i estragonem. Natomiast bardzo dobrze komponuje się z kolendrąszałwią, a także z  czosnkiem, cebulą, liściem laurowym i zieloną pietruszka.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie